Programmation La Route du Rock

2013 · Collection Été
Nick cave & The Bad Seeds | Godspeed You! Black Emperor | Tame Impala | Hot Chip | Fuck Buttons | Disclosure | Local Natives | !!! (Chk Chk Chk) | TNGHT | Junip | Suuns | Clinic | Austra | Efterklang | Moon Duo | Iceage | Woods | Allah-Las | Concrete Knives | Jacco Gardner | Bass Drum Of Death | Julia Holter | Zombie Zombie | Parquet Courts | Widowspeak | Jackson Scott | Electric Electric | Orval Carlos Sibelius | Trésors | Cankun | Magnetic Friends | Christophe Brault

2013 · Collection Hiver
John Cale | Lou Doillon | Lescop | Melody’s Echo Chamber | Metz | Jason Lytle | Poni Hoax | Peter Von Poehl | Tomorrow’s World | Yan Wagner | JC Satan | H-Burns | Wall Of Death | The Feeling Of Love | Pional | Mike Simonetti | Serafina Steer | Fred Frith | Pierre Bastien | Magnetic Friends | Christophe Brault

2012 · Collection Été
The XX | Spiritualized | Mazzy Star | The Walkmen | Dominique A | Squarepusher | Hanni El Khatib | Chromatics | Patrick Watson | Stephen Malkmus & The Jicks | Breton | Mark Lanegan | Alt-J | Lower Dens | The Soft Moon | Cloud Nothings | Colin Stetson | Veronica Falls | Willis Earl Beal | Savages | Memoryhouse | Civil Civic | Michael Mayer | Jonathan Fitoussi | Yeti Lane | Judah Warsky | Ela Orleans | Egyptology | Don Nino | Magnetic Friends | Christophe Brault

2012 · Collection Hiver
Baxter Dury | Soap&Skin | Elektronische Staubband | Loney Dear | Blouse | Boom Bip | S.C.U.M | Gauntlet Hair | Caveman | The Men | Kim Novak | Simon Scott | Get A Room | Scratch Massive | A Winged Victory For The Sullen | Magnetic Friends | Christophe Brault | Stéphane Malfettes

2011 · Collection Été
Aphex Twin | The Kills | Fleet Foxes | Blonde Redhead | Mogwai | Battles | Suuns | Cat’s Eyes | Sebadoh | Electrelane |  Low | Crocodiles | Cults | Okkervil River | Here We Go Magic | Dan Deacon | Anika | Dirty Beaches | Still Corners | Josh T. Pearson | Other Lives | Cheveu | Mondkopf | Etienne Jaumet | Turzi Electronique Expérience | Brodinski | Chelsea Wolfe | Gesaffelstein | François & The Atlas Mountains | Botibol | Magnetic Friends | Ethel | Chritophe Brault

2011 · Collection Hiver
Cold War Kids | Isobel Campbell & Mark Lanegan | Timber Timbre | Dean Wareham plays Galaxie 500 | James Blake | The Pains Of Being Pure At Heart | Ivan Smagghe | Discodeine | Suuns | Disappears | Glasser | Esben & The Witch | Guards | Tu Fawning | Wye Oak | Benni Hemm Hemm | Nils Frahm | Lia Ices | An Island de Vincent Moon | Magnetic Friends | Christophe Brault

2010 · Collection Été
Massive Attack | The Flaming Lips | The National | Yann Tiersen & Dust Lane Inc.| The Rapture | Foals | Liars | Caribou | Two Door Cinema Club | The Black Angels | Archie Bronson Outfit | Owen Pallett | Serena Maneesh | Dum Dum Girls | We Have Band | The Hundred In The Hands | Martina Topley Bird | Thus:Owls | Round Table Knights | Tim Sweeney & Tim Goldsworthy | Karaocake | Lonesome French Cowboy | Little Red Lauter | Ethel | Magnetic Friends

2010 · Collection Hiver
The Horrors | Beach House | Local Natives | Beak> | Shearwater | Clues | Fiery Furnaces | Turzi | The Tallest Man On Earth | Winter Family | Jackie-O-Motherfucker | Clara Clara | Magnetic Friends

2009 · Collection Été
My Bloody Valentine | The Kills | Grizzly Bear | Tortoise | Simian Mobil Disco | Peaches with Sweet Machine | Deerhunter | A Place To Bury Strangers | Dominique A | Andrew Bird | Bill Callahan | Camera Obscura | St. Vincent | Crystal Stilts | Snowman | Autokratz | Four Tet | Papercuts | Marissa Nadler | Mark Kozelek | Forest Fire | The Present | Gang Gang Dance | Telepathe | The Patriotic Sunday | The Delano Orchestra | That Summer | Ethel | Magnetic Friends

2009 · Collection Hiver
Archie Bronson Outfit | Elysian Fields | John & Jehn | Jeremy Jay | Handsome Furs | Chairlift | Titus Andronicus | Crystal Antlers | Laetitia Shériff | NLF3 | François Virot | Joakim | Dirty Sound System | Women | Magnetic Friends

2008 · Collection Été
Sigur Ros | The Breeders | Cold War Kids | Tindersticks | Foals | The Notwist | The Ting Tings | Why? | Girls In Hawaii | The Do | The War On Drugs | Pivot | Midnight Juggernauts | Poni Hoax | No Age | Menomena | French Cowboy | Adam Kesher | Fuck Buttons | The Dodos | Micah P. Hinson | Bowerbirds | Phosphorescent | Windsor For The Derby | Nina Nastasia | Takeshi Nishimoto | Centenaire | Luz | O:liv | Magnetic Friends

2008 · Collection Hiver
The Raveonettes | Vic Chesnutt | José Gonzalez | Yeasayer | Pluramon & Julee Cruise | Dirty Three | MGMT | Caribou | Zombie Zombie | Le Loup | Idaho | Sylvain Chauveau | Danger | Pilooski | Magnetic Friends

2007 · Collection Été
The Smashing Pumpkins | Sonic Youth (Daydream Nation) | Justice (Live) | LCD Soundsystem | CSS | The Go! Team | The National | Albert Hammond Jr. | Electrelane | Herman Düne | Art Brut | New Young Pony Club | Elvis Perkins | Turzi | 120 Days | Fujiya & Miyagi | The Besnard Lakes | Voxtrot | Woven Hand | Robert Gomez | Patrick Watson | Windmill | Final Fantasy | Ensemble | Anna Ternheim | Thee, Stranded Horse | Sébastien Schuller (Solo Piano) | The Gentleman Losers | Lucky Pierre (DJ Set) | Inrocks Steady Crew | O:liv | Magnetic Friends

2007 · Collection Hiver
Low | Paula Frazer & Tarnation | The Blood Arm | Clinic | Sophia | Saroos | Sebastian | Working For A Nuclear Free City | Adam Kesher | Does It Offend You Yeah? | Shannon Wright | aMute | Max Richter | Belone Quartet | Johann Johannsson

2006 · Collection Eté
Franz Ferdinand | Cat Power | Katerine | Mogwaï | Calexico | Belle & Sebastian | Island | Liars | The Spinto Band | Why? | Howling Bells | You Say Party! We Say Die! | Radio 4 | Chloé | Band of Horses | The Pipettes | TV on the Radio | Grizzly bear | Friends of Dean Martinez | Stuart A. Staples | Isobel Campbell | El Perro Del Mar | Port-Royal | Ulrich Schnauss | Dillinger Girl & Baby « Face » Nelson | Hauschka | Dimitri Play | Magnetic Friends

2006 · Collection Hiver
Nits | Vive la Fête | Giant Sand | Battles | The Earlies | Gravenhurst | The Duke Spirit | Baxter Dury | Test Icicles | Thee More Shallows | Villeneuve | François-Eudes Chanfrault | Verone | Birdy Nam Nam | John Lord Fonda | OMR (ciné-concert) | Rock&Roll | Toxic (Reanimators – Solo & Uncle O)

2005
The Cure | Sonic Youth | Mercury Rev |Yo la Tengo | Camille | The Raveonettes | The Polyphonic Spree | !!! (Chk Chk Chk) | Leslie Winer | The Wedding Present | Boom Bip | Metric | The National | Sébastien Schuller | Vive la fête | Animal Collective | Mus | Maxïmo Park | The Organ | Art Brut | Marsen Jules & Trio Yara |Colder | Great Lake Swimmers | Thomas Morr | Antipop |Christopher o’ Riley | Alamo Race Track | Magnetic.D-Jukebox

2004
Air | Dionysos | dEUS | TV On The Radio | Phoenix | The Kills | Rjd2 | LCD Soundsystem | The Jon Spencer Blues Explosion | Blonde Redhead | Mojave 3 | Flotation Toy Warning | Now It’s Overhead | Troublemakers | Peaches | Girls In Hawaii | Lali Puna | The Beta Band | Coco Rosie | Laura Veirs | Fennesz | Gravenhurst | Murcof | Velma | Nouvelle Vague | Colleen | Margo | Dj Oil | La Kuizine | Magnetic.D-Jukebox

2003
Death In Vegas | Travis | 2 Many Dj’s | Yeah Yeah Yeahs | Grandaddy | Audio Bullys | M83 | Hot Hot Heat | Hoggboy | Broken Social Scene | Buck 65 | Playdoh | Black Dice | Cyann & Ben | Syd Matters | Ms. John Soda | Styrofoam | Manitoba | Tujiko Noriko | Prefuse 73 | Stuntman 5 | Four Tet | Pita | Trevor Jackson | Thomas Morr | Arnaud Rebotini | Dj Kieran Hebden | Bobby Hardcore Liberace | Magnetic.D-Jukebox

2002
Divine Comedy | Röyksopp | Interpol | Programme | The Coral | Departure lounge | Jean-Louis Murat | Archive | Trash Palace | Kid Loco | Electric Soft Parade | Destroyer | DJ Shadow | Suede | Black Rebel Motorcycle Club | The Notwist | Leaves | The Bees | The Big Knife | Kid Loco | Arnaud Rebotini | Slurg | Bobby Hardcore Liberace | DJ Oof & Guillermo Vilas

2001
Pulp | Muse | Yann Tiersen | Superheroes | Mogwai | Tom Mc Rae | Ladytron | Lali Puna | The Avalanches | Goldfrapp | Interpol | Frank Black & The Catholics | I Am Kloot | Lift To Experience | Troublemakers | Chokebore | Alpha | M83

2000
Placebo | Laurent Garnier | Roni Size Reprazent | Death In Vegas | Day One | Gonzales | The Baby Namboos | Zend Avesta | Bentley Rhythm Ace | Saint-Etienne | Dot Allison | Smith & Mighty | A Guy called Gerald | Badly Drawn Boy | The Flaming Lips | The Delgados | Shane Cough

1999
Blur | Tindersticks | GusGus | Les Rythmes Digitales | Freestylers | DJ Shadow | dEUS | Breakbeat Era | Archive | Arno | Red Snapper  Nitin Sawhney | Arab Strap | Regular Fries | Clinic | Muse | Erik Arnaud | Sporto Kantes | Experimental Pop Band | Mr Neveux  Etienne Charry | Michel Houellebecq

1998
Portishead | PJ Harvey | Rachid Taha | Spiritualized | The Unbelievable Truth | The Catchers | Jay-Jay Johanson | Transglobal Underground | Heather Nova | Perry Blake | Ultrasound | The Aloof | Yann Tiersen | Gomez | Sunhouse | The Olivia Tremor Control  Theaudience | Six By Seven

1997
Eels | Placebo | Natacha Atlas | Geneva | Sneaker Pimps | Louise Attaque | Asian Dub Foundation | The Boo Radleys | Dinosaur Jr  Death In Vegas | GusGus | Melville | Kat Onoma | Swell | Autour de Lucie | Drugstore | Travis | Magoo | Formula One | Linoleum  | Fun>Da>Mental | Monk and Canatella

1996
Suede | Garbage | Sleeper | Placebo | Longpigs | Solar Race | Fun Lovin’Criminals | Diabologum | Weezer | Compulsion | The Bluetones | The Divine Comedy | Octopus | Sparklehorse | Frank and Walters | Spring | Jack | Ruby | 60 Feet Dolls | Sylvain Vanot

1995
Miossec | Dominique A | The Bluetones | Powder | Gene | Salad | Menswear | Yachines | Marion | Supergrass | Skunk Anansie | Tiny Monroe | S*M*A*S*H

1994
Jean-Louis Murat | The Catchers | Electrafixion | Shed Seven | Compulsion | Chumbawamba | Rise And Fall Of A Decade

1993
Via Romance | No Man’s Land | Deity Guns | Planete Zen | Gallon Drunk | Jason Rawhead | Les Thugs | Colm | They Do It With Mirrors | The High Llamas | Dominique A | Moose | Mum’s The Word | Rise And Fall Of A Decade | Fabulous Trobadors | Sister Iodine

1992
Mange L’Ours Mange | Welcome To Julian | Exit | Chelsea | De Medicis | Little Rabbits | Hot Gossip | Madame Bovary | Jivaros Quartet | Doe Brime | Complot Bronswick | Collection D’Arnell  Andrea | La Muerte | Empty Bottles | Cassandra Complex

1991
Anechoïc Chamber | The Grief | Les Tétines Noires | Little Nemo | Les Freluquets | Black Maria | Transpolis | Bruno Green | Moonday Tales